Od ubiegłego roku bardzo dużo mówi się o wzmożonych kontrolach szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości, którzy korzystają z tego typu rozwiązań, zadają sobie szereg pytań związanych właśnie z potencjalną kontrolą. Zainteresowanie budzi przede wszystkim to, jak wygląda wizyta urzędników oraz co dokładnie sprawdzają. W tym krótkim artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania! Szamba oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków są stosowane przede wszystkim tam, gdzie nie doprowadzono jeszcze zbiorczej kanalizacji. Chodzi w szczególności o wsie czy obrzeża miast, gdzie powstaje nowe budownictwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, instalacje tego typu są objęte kontrolą.
Szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków – na czym polega kontrola?
Obowiązek kontrolowania szamb oraz oczyszczalni spoczywa na gminach i miastach. Według znowelizowanych w 2022 roku przepisów Ustawy prawo wodne, muszą odbywać się minimum raz na dwa lata i dotyczą wszystkich gospodarstw, które nie są przyłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej. Kontroli nie da się więc uniknąć, a niewpuszczenie urzędnika może przynieść negatywne konsekwencje finansowe. Podczas kontroli właściciel nieruchomości zostanie poproszony o okazanie niektórych dokumentów, w tym przede wszystkim umowy zawartej z firmą asenizacyjną, a więc podmiotem, który specjalizuje się w wywozie nieczystości. Poza tym, należy posiadać potwierdzenie przelewów czy faktury lub rachunki za wykonanie takiej usługi. Jest to o tyle ważne, że na ich podstawie kontrolerzy są w stanie sprawdzić, czy szambo lub zbiornik oczyszczalni jest opróżniany z odpowiednią częstotliwością.
Jak dbać o szambo oraz oczyszczalnię?
Bardzo ważnym aspektem jest też dobry stan techniczny zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni. Można go osiągnąć między innymi poprzez stałe monitorowanie pracy instalacji oraz szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości. Istotne jest to, aby nie odkładać naprawy na później, ponieważ w ten sposób można tylko pogorszyć sytuację. Wskazane jest też korzystanie z kanalizacji zgodnie z wytycznymi samego producenta. Nie można wlewać do niej szkodliwych substancji, w tym olejów, smarów, rozpuszczalników itp. Pozwoli to zachować pełną wydajność i skuteczność, a także użytkować oczyszczalnię czy szambo przez długi okres.
Jakie kary za wykryte nieprawidłowości?
Nieprawidłowe odprowadzanie ścieków jest surowo karane, dlatego tak istotne jest to, aby zadbać tutaj o każdy szczegół. Podobnie jest z kwestiami formalnymi, w tym z gromadzeniem dokumentacji potwierdzającej, że spełnia się wszelkie obowiązki narzucone prawem i to zgodnie z normami środowiskowymi. W przypadku wykrycia problemów technicznych czy braku potwierdzenia regularnego opróżniania szamba czy zbiornika oczyszczalni z resztek trzeba liczyć się z mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Jeśli jednak właściciel nie posiada umowy z firmą asenizacyjną, może zostać skazany przez sąd na karę grzywny, której maksymalna wartość to aż 5000 złotych.