Czy są różnice między ESTA dla dzieci, a ESTA dla dorosłych?

2019 był przełomowym rokiem dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Polska została dołączona do programu bezwizowego Visa Waiver Program, który umożliwia wyjazd do USA na podstawie elektronicznego zezwolenia ESTA. O zezwolenie mogą się starać całe rodziny, gdyż wydawana jest ESTA dla dzieci i dla dorosłych. Czym jest ESTA i na jakich zasadach funkcjonuje?

ESTA — czym różni się od wizy?

ESTA to system elektronicznego zatwierdzenia podróży drogą powietrzną i morską. Jest to tańszy i szybszy sposób na wyjazd do USA. Z powodzeniem zastępuje wizję B1, czyli turystyczną i B2, czyli biznesową. Elektroniczne pozwolenie wydawane jest na okres 2 lat. W tym czasie można wyjechać kilka razy. Jednorazowy pobyt w Stanach Zjednoczonych może trwać maksymalnie 90 dni i nie może zostać przedłużone. ESTA dla dzieci i dorosłych wydawana jest w ciągu 3 dni od złożenia szczegółowego formularza.

W przypadku tradycyjnej wizy czas oczekiwania na jej wydanie jest znacznie dłuższy i może trwać nawet 6 miesięcy. Oprócz złożenia wniosku trzeba odbyć rozmowę w ambasadzie USA. W odróżnieniu od ESTA wiza upoważnia do pobytu nawet do 6 miesięcy. Wiza ważna jest od 1 miesiąca do nawet 10 lat, w zależności od jej rodzaju. Jest także droższa, trzeba za nią zapłacić ok. 160 dolarów.

Jakie dane są potrzebne do wypełnienia ESTA?

Aby uzyskać zezwolenie ESTA, należy wypełnić formularz online. Każdy podróżujący musi podać swoje dane osobowe, adres domowy, numer telefonu, własny adres e-mail oraz awaryjny. Obowiązkowe jest posiadanie ważnego paszportu biometrycznego. Musi być on ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu. W przypadku wizy nie traci się jej, kiedy paszport straci ważność, tylko można podróżować z nowym.

Podczas ubiegania się o ESTA może zostać zadane pytanie o miejsce docelowego pobytu lub adres pracodawcy. Obowiązkowe jest także podanie swoich adresów kont w mediach społecznościowych. Dotyczy to wszystkich kont, które były używane w ciągu 5 lat od ubiegania się o pozwolenie. Po wypełnieniu formularza należy od razu opłacić wniosek.

ESTA dla dzieci jest taka sama jak dla dorosłych. Uprawnia nieletnich do zwiedzania czy tranzytu. Mogą brać udział w działaniach społecznych, zajęciach sportowych i kulturowych. Nieletni mogą na podstawie ESTA uczestniczyć w wybranych kursach.

Co może wpłyną na odmowę zakwalifikowania do ESTA?

Pomimo że zezwolenie ESTA jest szybsze i tańsze oraz może się wydawać łatwe w uzyskaniu, ma też wymagania. Należy pamiętać, że przekroczenie pobytu w USA choćby o 1 dzień, dożywotnio dyskwalifikuje podróżującego z systemu. W tym przypadku pozostaje tylko ubieganie się o wizę. Pozwolenia nie otrzyma osoba, która była w przeszłości aresztowana, skazana lub miała problemy z prawem. ESTA nie zostanie także wydane, kiedy wcześniej osoba ubiegająca dostała odmowę wydania wizy.

Ruch bezwizowy bardzo ułatwił podróżowanie i otworzył dla Polaków wiele możliwości na poznanie USA. Warto przed wylotem zapoznać się z dokładnymi informacjami, jakie obowiązują podczas wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://estavisa.pl/wiza-dla-dziecka-do-usa-jak-ja-wyrobic-krok-po-kroku/