Odprowadzanie nieczystości bytowych i nie tylko to jeden z głównych obowiązków właścicieli nieruchomości w Polsce. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i wielu innych. To dlatego tak dużą popularnością cieszą się zapytania związane z rozwiązaniami, które mogą stanowić alternatywę dla ogólnej sieci kanalizacyjnej oraz tradycyjnego szamba. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej! W miejscach, w których nie ma dostępu do gminnej sieci sanitarnej, pojawia się problem z odprowadzaniem ścieków. Właściciele nieruchomości muszą jednak sobie z nim poradzić, ponieważ to oni mają zapewnić właściwe odprowadzenie zanieczyszczeń. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby zrealizować ten obowiązek zgodnie z przyjętymi normami. O czym dokładnie mowa? Sprawdźmy to.
Jaka jest alternatywa dla szamba?
Jeszcze dekadę temu trudno było wyobrazić sobie inne rozwiązanie niż tradycyjne szambo. Tego typu zamknięte zbiorniki stawiano zarówno na działkach budowlanych, ale też terenach rekreacyjnych i wielu innych. Rozwiązanie to ma jednak szereg wad, w tym to, że nie jest wydajne, trzeba regularnie opróżniać zbiornik i nie możemy mówić tutaj o proekologicznych działaniach. O wiele lepszym wyjściem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, którą można wybudować od podstaw (najlepiej zaplanować ją jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu), ale możliwe jest też przekształcenie istniejącego szamba na tego typu system. Oczywiście, trzeba przy tym posiadać choćby podstawową wiedzę.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czym się charakteryzuje?
Warto nieco dokładniej zgłębić temat i odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. To nic innego jak przepływowa instalacja, która składa się z rur oraz dużego zbiornika, który jest zazwyczaj podzielony na komory. To właśnie w nich zachodzą wszelkie procesy oczyszczania ścieków. Wyróżniamy kilka rodzajów, w tym m.in. oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, roślinne czy ze złożem biologicznym. Każda z nich cechuje się sporą wydajnością, jest praktycznie bezawaryjna, nie wymaga obsługi, posiada walory ekologiczne, a także jest tania w eksploatacji. Dodajmy do tego dość długą żywotność, która przy dbaniu o poszczególne elementy i wykorzystywaniu oczyszczalni według zaleceń producenta może wynieść od 10 do nawet 30 lat i dłużej.
Jak i gdzie wybudować własną oczyszczalnię?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są więc świetnym rozwiązaniem dla niemal każdego, niezależnie od wielkości działki, indywidualnych potrzeb czy oczekiwań, wód gruntowych czy zasobności portfela. Jeśli posiada się szambo, można przerobić je na oczyszczalnię, ale warto przy tym zlecić to profesjonaliście, który przygotuje projekt i doradzi, jakie elementy sprawdzą się w danym przypadku najlepiej. Budowa przydomowej oczyszczalni nie jest trudna i czasochłonna, a wydatek rzędu od 5000 do 30 000 złotych przy najbardziej zaawansowanych systemach warto potraktować jako długoterminową inwestycję, która zwróci się z nawiązką.