Jak sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź krok po kroku, jak to zrobić!

Od dłuższego czasu poszukujesz dla siebie wymarzonego samochodu, ale na krajowym rynku motoryzacyjnym nie ma nic, co spełniałoby Twoje oczekiwania? Zastanów się nad sprowadzeniem auta z zagranicy. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Zagraniczne pojazdy mają dobre wyposażenie, niewielki przebieg i zazwyczaj można je nabyć w atrakcyjnej cenie. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda proces sprowadzenia auta z Niemiec czy innego kraju.

Dlaczego zagraniczne samochody cieszą się tak dużą popularnością?

Samochody sprowadzane do Polski np. z Niemiec cieszą się sporą popularnością wśród osób poszukujących wymarzonego auta. Niemieckie pojazdy są popularne ze względu na wysoki standard ich serwisowania. Bardzo dobry stan tamtejszych dróg przyczynia się także do znacznie mniejszego zużycia poszczególnych elementów. To jednak tylko część z zalet, jakie można dostrzec, wybierając samochód sprowadzony z zagranicy. Na korzyść przemawiają również:

  • bardzo duży wybór różnych marek oraz modeli pojazdów, często występują one w znacznie lepszych wersjach wyposażenia,
  • cena pojazdów, która jest atrakcyjna,
  • dobry stan techniczny, co wynika m.in. ze znacznie bardziej rygorystycznych przepisów oraz częstszych inspekcji pojazdów.

Samodzielnie czy z pomocą fachowców – jak sprowadzić samochód?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wymaga spełnienia szeregu formalności. Decydując się na indywidualne poszukiwania auta, można zaoszczędzić na prowizji, którą wzięłaby firma zajmująca się importem. Warto także mieć na uwadze fakt, że wśród wielu firm zajmujących się sprowadzaniem pojazdów z sąsiednich krajów, można natknąć się na nieuczciwych przedsiębiorców. Jeżeli więc chcesz zdecydować się na auto z Niemiec, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć, skorzystaj z usług zaufanych specjalistów cieszących się dobrą opinią wśród innych klientów.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem auta z zagranicy?

Poszukując auta, zwłaszcza pochodzącego z zagranicy np. Niemiec, konieczne jest sprawdzenie jego historii. W tym celu można skorzystać ze specjalnych systemów, które przy podaniu numeru VIN pojazdu oraz jego rejestracji wygenerują specjalny raport. Szczegółowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób sprawdzić samochód i na co zwłaszcza zwrócić uwagę znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/historia-pojazdu-z-niemiec.

Raport pozwala uzyskać szereg kluczowych informacji, które będą pomocne w podjęciu decyzji o zakupie auta. Są to m.in. dane o:

  • ostatnim odczycie licznika,
  • szkodach samochodu, jeżeli były one odnotowywane przez towarzystwo ubezpieczeniowe

(możliwe jest również uzyskanie informacji, która część samochodu była naprawiana).

W wykupionym raporcie pojawiają się również szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia samochodu, jak również jego dotychczasowego przeznaczenia. Jeżeli był on wykorzystywany jako taksówka, wówczas stan licznika będzie odpowiednio wyższy niż gdyby pojazd był użytkowany przez osobę prywatną podczas dojazdów do pracy.

Jeżeli samochód spełnia oczekiwania przyszłego właściciela, to nie pozostaje nic innego jak wybranie się w podróż po upragnione auto. Wyjeżdżając np. do Niemiec, warto zaplanować obejrzenie kilku pojazdów – na wypadek, gdyby któryś z nich na miejscu okazał się inny niż w ogłoszeniu. Zawsze należy sprawdzić wizualnie pojazd, jak również skorzystać z możliwości jazdy testowej. W przypadku wyboru pojazdu od osoby prywatnej można dodatkowo poprosić o możliwość sprawdzenia samochodu na stacji diagnostycznej. Auta dostępne w salonach samochodowych, które przyjmowane są w formie rozliczenia, są zazwyczaj bardzo szczegółowo sprawdzane. W tym przypadku zwykle nie ma więc konieczności wizyty na stacji diagnostycznej.

Ubezpieczenie pojazdu z Niemiec – znajdź korzystną polisę

Sprowadzając pojazd na własną rękę, należy pamiętać o konieczności uiszczenia akcyzy. Jej wysokość uzależniona jest od pojemności silnika oraz rodzaju napędu. Mniejszy podatek przewidziany został dla pojazdów o pojemności silnika mniejszej niż 2.0. Najniższą akcyzę zapłacą natomiast posiadacze klasycznych hybryd. Jeżeli umowa kupna-sprzedaży została sporządzona po niemiecku, to konieczne będzie również jej przetłumaczenie na język polski. W tym przypadku niezbędne jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego.

Po powrocie do kraju nowy właściciel musi również wykonać polskie badanie techniczne, które dopuści samochód do poruszania się po drogach. Dopiero po uiszczeniu opłat i wykonaniu badania technicznego możliwe jest zarejestrowanie samochodu w urzędzie. Po otrzymaniu tablic rejestracyjnych oraz tzw. miękkiego dowodu rejestracyjnego należy wykupić polisę OC. Najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu w dobrej cenie na rankomat.pl możesz znaleźć. Jest tam dostępnych wiele ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych wraz z ich porównaniem.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowe kalkulatora ubezpieczeń. Podając najważniejsze informacje dotyczące właściciela oraz pojazdu zyskuje się dostęp do różnych wariantów polis ubezpieczeniowych. W ten sposób można zdecydować się na najkorzystniejszy wariant OC. Kierowcy mogą również wybrać dodatkową polisę AC i uwzględnić ją przy wyszukiwaniu ubezpieczenia.